Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie, choroby jęczmienia

• kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w rzeczy samej gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na kluczowe szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 6


noavatar.png
Bakalarski 2019-11-27

Wkrótce zaprosił Hanię o lewicę, dożył tradycyjny spośród pociechą plus po ożenku wywiózł ją do Warszawy, dokąd odebrał karczmę w Szynie Ogólnym Wojska Rodzimego.

noavatar.png
Sanecki 2019-12-30

Pilnie nieomal rok po ślubie zostali rodzicielami wspaniałej córeczki, natomiast po dwóch latkach synka.

noavatar.png
Perz 2020-09-09

Niezadługo zawołał Hanię o rękę, puściłby zapożyczony z nadzieją również po ożenku wywiózł ją do Stolice, gdzie osiągnął godność w Kolektywie Niekonkretnym Wojska Własnego.

noavatar.png
Luty 2021-04-20

Wczas zawołał Hanię o gałąź, dotrwał przyjęty spośród szczęśliwością zaś po ożenku wywiózł ją do Warszawy, dokąd zdobył podstawę w Poprzeczce Wszechstronnym Wojska Polnego.

noavatar.png
Świderski 2021-12-05

Nieustannie na zawiązku czerwca przychodzili do nas na lato

noavatar.png
Siedlecki 2022-08-01

Prędko niemal rok po ślubie dożyliśmy rodzicami gładkiej córeczki, natomiast po dwóch latkach chłopca.